CHP, TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİ VE KARDEŞLİĞİNİN GÜVENCESİDİR  
29.06.2018
1005
Yazı Boyutu: A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon Adliyesi’nde mazbatasını aldı. Mazbatasını alan Ahmet Kaya, ilk basın açıklamasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘CHP il başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole almayın talimatı verdim’ sözlerini sert çıktı. CHP, Türkiye’nin birliği ve kardeşliğinin güvencesidir diyen Ahmet Kaya, “Şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren Sayın Soylu, CHP’yi hedef göstererek, gerek küresel güçlerin ülkemizi parçalama senaryolarına, gerekse içerideki karanlık güçlerin kaos planlarına; darbeci ve bölücülerin projelere hizmet ettiğinin farkında mıdır?”

Ahmet Kaya’nın basın açıklaması şöyle.

Ülkemiz henüz bir seçimden çıkmışken, seçim nedeniyle ayrışmayı arttıran gerilimin izleri hala canlılığını korurken, Trabzon eski Milletvekili ve İstanbul yeni milletvekili, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talihsiz sözleri, siyasal ve toplumsal barışımıza bir darbe niteliği taşımaktadır.

Soylu’nun "Valilere müsteşarım üzerinden talimat gönderdim; ’ CHP İl başkanlarını bundan sonra şehit cenazelerinde protokole kabul etmeyin’ şeklindeki sözleri, toplumda çatışmayı, kin ve düşmanlığı arttıracak, kardeş kavgasını körükleyecek, kışkırtma ve karanlık senaryolara meydan hazırlayacak bir açıklamadır.

Görevi terörü, şehit cenazelerinin gelmesini engellemek; toplumsal-siyasal gerilim ve çatışmaları önlemek; yasalara ve hukuka uyumu gözetmek olan bir bakanlığın başındaki kişi, tam tersine bu ülkeyi kuran partiyi ve mensuplarını hedef göstererek, yetkilerini aşmakta, büyük bir suç işlemektedir.

SORUMLU SİYASETÇİYE UYGUN DÜŞMEYEN BİR AÇIKLAMA

Sayın Soylu bir süredir, sorumlu bir siyasetçiye uygun düşmeyen tarzda CHP’ye yönelik çok sert ifade ve iftiralarda bulunmakta, adeta bazı kesimleri galeyana getirecek çağrılar yapmaktadır.

Şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmayı alışkanlık haline getiren Sayın Soylu, CHP’yi hedef göstererek, gerek küresel güçlerin ülkemizi parçalama senaryolarına, gerekse içerideki karanlık güçlerin kaos planlarına; darbeci ve bölücülerin projelere hizmet ettiğinin farkında mıdır?

BU KIŞKIRTICI TALİMAT YASALARA VE HUKUKA AYKIRIDIR

Bu, yasalara ve hukuka aykırı kışkırtıcı üslup ve talimat, Soylu’nun bir zamanlar AKP lideri ve kadrolarına karşı kullandığı üsluptan hatırladığımız üzere, kişisel tasarrufu mudur, yoksa Tek Adam rejiminin toplumsal çatışma ve kaostan medet uman yeni politikalarının bir yansıması mıdır?

CHP her zaman ve her koşulda, PKK ve FETÖ başta olmak üzere bölücü-yıkıcı terör örgütlerine karşı verilen mücadeleyi açık ve kararlı biçimde desteklemektedir ve destekleyecektir.

CHP, ülkemizde kardeşliği ve iç barışı bozacak her türlü karanlık senaryoya karşı da kararlı duruşunu sürdürecektir.

CHP, kurulduğu gündem bu güne Türkiye’nin birliğinin ve kardeşliğinin en büyük güvencesidir.

Bundan sonra bu kanunsuz talimat doğrultusundaki uygulamalar sebebiyle meydana gelebilecek her türlü kışkırtma ve saldırının sorumlusu, her konuşması zehir saçan, oturduğu koltuğa yakışmayan davranışlar sergileyen İçişleri Bakanı Soylu ve arkasındaki yönetim olacaktır.